Najważniejsze informacje o lekach, zagrożenia, jakie zaczęły występować na świecie z powodu ich nadużywania

By admin
Ludzie od wieków wykorzystują najróżniejsze substancje przy leczeniu różnych dolegliwości. Napary, wyciągi roślinne i maści od bardzo dawna stosowane były przez najróżniejszych lekarzy, a wiele z nich miało bardzo dużą skuteczność ze względu na zawartość substancji aktywnych pomagających przy różnych dolegliwościach i chorobach.


leki
Autor: Health Gauge
Źródło: http://www.flickr.com
I to właśnie przyroda podarowała ludziom jednej z najważniejszych leków, który zmienił oblicze współczesnej medycyny, czyli penicylinę. Wyizolowany z odpowiedniego szczepu antybiotyk dał możliwość na walkę z nieuleczalnymi chorobami, bo skutecznie zabijał bakterie, które je wywoływały. Lecz przy tym stał się katalizatorem do intensywnych badań nad innymi lekami, co doprowadziło do następnych przełomowych odkryć. Obecnie zdecydowana większość leków produkowana jest w sposób syntetyczny, w fabrykach i laboratoriach. Na większość schorzeń zostały już wynalezione odpowiednie lekarstwa, które ratują lub przedłużają życie, oraz pozwalają na w miarę wygodne funkcjonowanie na co dzień. Lecz fascynacja możliwościami leków przyczyniła się do bardzo groźnego zjawiska, jakim jest ich nadużywanie. Szacuje się, że raptem połowa z nich faktycznie leczy dolegliwości, a reszta bardziej może szkodzić niż pomóc ze względu na skutki uboczne.

leki
Autor: Kiran Foster
Źródło: http://www.flickr.com
Ogromnym kłopotem są obecnie na przykład antybiotyki. Do niedawna jeszcze zalecano je na wszystkie dolegliwości, zupełnie nie przejmując się tym, czy rzeczywiście będą potrzebne. Pomijając już koszty pacjentów na ich zakup w pewnym momencie się okazało, że z powodu ich nadużywania pojawiać się zaczęły bakterie całkowicie odporne na wszystkie znane lekarstwa. Na razie znajdowane są pojedyncze ich źródła, ale w każdej chwili pojawić się może jakaś nieuleczalna choroba, która zdziesiątkuje ludzkość. Coraz więcej ludzi wpada także w uzależnienie od lekarstw, zaczynają je stosować na każdą prawdziwą i wymyśloną dolegliwość. W dużym stopniu do czegoś takiego przyczyniły się firmy farmaceutyczne, które goniąc za pieniędzmi wmawiają ludziom, że bez połknięcia kolejnej tabletki będzie im się gorzej żyło.