Jumping fitness – reguły, efekty i przeciwwskazania

Fitness jumping to nowy typ treningów, który zyskuje coraz to ogromniejszą popularność.
Mówiąc w skrócie jumping fitness polega na skakaniu na małej trampolinie.

Wariat i zakonnica

Autor: Kuźnia PR
Źródło: Kuźnia PR

Faktycznie jednak nie jest to takie proste, jak na początku się wydaje. W naszym kraju trening na trampolinie, a więc jumping Szczecin dopiero staje się modny. Coraz więcej fitness klubów wdraża do swej oferty tego rodzaju treningi. Ćwiczenia mogą być bardzo spokojne, polegające na lekkim kołysaniu się na trampolinie, bez podskakiwania w górę albo podwyższające tętno (bieg w miejscu). Mogą również polegać na skakaniu (obydwie stopy odrywają się od trampoliny), w czasie którego wzmocnią się mięśnie brzucha a także nóg. Dzięki możliwościom zastosowania wielu ruchów jak też technik fitness jumping gwarantuje całościowy trening całego ciała (zmuszając mięśnie, zwłaszcza głębokie, do szybkich skurczów), zaś mięciutka nawierzchnia skoczni gwarantuje amortyzację, skutkiem tego nie obciąży stawów.
video

Autor: www.4taroty.pl
Badania pokazują także, że ćwiczenia na mini trampolinie będą odpowiednie dla starszych ludzi, mających kłopoty z równowagą. Wykazują też iż obciążenie, które wywołuje skakanie na trampolinie jest takie samo tak na kostkach, plecach i czole, gdzie było mierzone (i znacznie niżej progu, w jakim kości mogą ulec uszkodzeniu), natomiast w trakcie biegania nasze kostki są obciążone nieomal dwa razy bardziej od reszty ciała.

W czasie skakania na trampolinie stosunek wyczerpania tlenu w porównaniu do zapotrzebowania był czasami wyższy aniżeli w trakcie biegania na bieżni. Przy podobnym poborze tlenu, trzeba wykonać o 68 procent większy wysiłek w wypadku joggingu niż skakania na trampolinie.