Idealne miejsce na rodzinne wczasy – Krynica Morska

Krynica Morska to znana miejscowość turystyczna położona na Mierzei Wiślanej pomiędzy morzem Bałtyckim a Zalewem Wiślanym i zarazem najmniejsze polskie miasto. Krynica Morska urzeka głównie swym położeniem na pasie lądu wcinającego się w wody pomiędzy Bałtykiem a Zalewem Wiślanym, gdzie sąsiadują ze sobą nieomal białe plaże i zielone lasy robiąc z tego miejsca wspaniały cel na rodzinne wczasy 2014.

Latarnia morska w Krynicy Morskiej

Autor: Petrusia1
Źródło: http://www.flickr.com
Do wypoczynku w Krynicy Morskiej skłaniają przede wszystkim jej walory naturalne – czyste, przesycone jodem powietrze, długie i piaszczyste plaże, wspaniałe wydmy oraz sosnowo – bukowe lasy. W Krynicy Morskiej bardzo dobrze poczują się osoby, które lubią odpoczywać w zacisznych i spokojniutkich miejscach.

O intymności tutejszym plaż świadczy fakt, iż odseparowano tu też plażę dla naturystów. Kiedy nad Mierzeją Wiślaną wieją wiatry sztormowe, można liczyć na odnalezienie tu cennego skarbu, jakim jest bursztyn. W Krynicy Zdroju znajdują się wody mineralne chlorkowo – siarczanowo – magnezowo – sodowe, bromkowe, jodkowe, borowe i hipotermalne, przejawiające właściwości uzdrawiające i terapeutyczne. Potencjał w postaci źródeł wód mineralnych stanowi dla Krynicy Zdroju główny powód w staraniach o statut uzdrowiska.

Miasteczko zachwyca głównie starą zabudową kurortową z zabytkowymi rezydencjami i pensjonatami otoczonymi ogrodami oraz domami rybackimi będącymi pamiątką po czasach, kiedy Krynica Morska cieszyła się fenomenalną popularnością wśród urlopowiczów. Ciekawym miejscem jest także park przy ul. Świerczewskiego, świadczący o ekskluzywności Krynicy z czasów przedwojennych. Najważniejszym obiektem jest jednak położona na wydmie latarnia morska, której wysokość sięga 26,5 m.

Będzie Ci potrzebne hiperłącze? Zapraszamy zatem, byś kliknął tu i wtedy przelogujesz się do kolejnego artykułu pełnego informacji.

Latarnię po raz pierwszy uruchomiono w 1895 r.. Po zniszczeniach, jakich zaznała pod koniec II wojny światowej, odtworzono ją jeszcze raz w tysiąc dziewięćset pięćdziesiątym pierwszym roku. Z latarni morskiej w Krynicy Zdroju rozciąga się rewelacyjna panorama na wszystkie pobliskie atrakcje, między innymi Wielbłądzi Garb, plaże, Zalew Wiślany, a przy ładnej pogodzie nawet na Tolkmicko i Frombork. W czasie pobytu w Krynicy Morskiej należy również zaglądnąć do tutejszego prywatnego muzeum, poświęconemu historii miasta. Można oglądnąć tutaj stare zdjęcia obrazujące najpiękniejsze czasy miasteczka.

W Krynicy Morskiej działa port rybacko – jachtowy, składający się z dwóch niezależnych przystani. Spore znaczenie portu wynika z faktu, iż stanowi on bazę dla floty pasażerskiej oraz białej floty. Z krynickiego portu można wybrać się w rejs statkiem pasażerskim do Elbląga, Fromborka albo Kaliningradu. Przy porcie jachtowym funkcjonuje istniejący od 1971 r. Jacht Klub, który prowadzi szkolenie młodzieży, organizację obozów żeglarskich, regat oraz camping. Nad zalewem jest również molo spacerowe.

Na północno – wschodnim krańcu Krynicy Morskiej położony jest Wielbłądzi Garb – najwyższy szczyt Mierzei Wiślanej i najwyższa stała wydma w Europie. Ze szczytu Wielbłądziego Garbu (czterdzieści dziewięć i pół metra nad poziomem morza) roztacza się wspaniała panorama Bałtyku i Zalewu Wiślanego. Wzniesienie znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana. Atrakcją przyrodniczą jest także Rezerwat Przyrody Buki Mierzei Wiślanej, mający na celu ochronę buczyny pomorskiej złożonej z 200-letnich buków, dębów, świerków i brzóz. Znajdują się tutaj również stanowiska licznych, cennych gatunków roślin, między innymi konwalia majowa, kruszyna pospolita i bluszcz pospolity. W Rezerwacie zamieszkują daniele, lisy ,dziki, jenoty oraz wiele gatunków ptaków.

Należy podkreślić, że mniej więcej piętnaście kilometrów od Krynicy Zdroju znajduje się granica NATO oraz Unii Europejskiej. Nie można jej przekroczyć, niemniej jednak jej okolica po stronie polskiej jest wyjątkowo śliczna. Powinno się wejść na tutejszy punkt widokowy, skąd rozpościera się krajobraz na Zalew Wiślany oraz w oddali – katedrę we Fromborku. Dla miłośników Bałtyku ciekawą ofertą będą wakacje w Ustroniu Morskim

***
Kompletną ofertę na wakacje 2015 w Ustroniu Morskim można wyszukać w serwisie lub klikając na niżej znajdujące się linki:
– noclegi Krynica Morska
– domki letniskowe Krynica Morska (polecamy)
– agroturystyka Krynica