
Cały zespół latarni morskiej z przystającym do niej ogrodem, domem latarników i dwoma budynkami gospodarczymi został wpisany do spisu zabytków. Podczas wczasów w Kątach Rybackicj trzeba wybrać się do Muzeum Rybołówstwa Morskiego mieszczącego się w willi z lat trzydziestych dwudziestego wieku, przy alei Bursztynowej. Tutejsza wystawa przedstawia specyfikę pracy rybaków jak również elementy kultury pomorskiej. Zainteresowanie przyciągają także usytuowane na zewnątrz willi kutry rybackie, będące darem od tutejszych rybaków. W muzeum, poza ekspozycji stałej, organizowane są też wystawy czasowe o rozmaitej tematyce, między innymi historia mody i obyczajów plażowych, rybołówstwo bałtyckie, piaski wybrzeży świata, rybki akwariowe i sprzęt rybacki, fotografia z lotu ptaka, czy też akwarele prezentujące atrakcje gminy. W Katach Rybackich znajduje się również stacja Gryfickiej Kolei Wąskotorowej, przez którą w sezonie letnim przejeżdża kolejka wąskotorowa tak zwana ciuchcia Retro, pokonująca trasę z Gryfic do Trzęsacza, Rewala, Śliwina, Pogorzelicy i oczywiście Kątów Rybackich. Jest to tylko dwadzieścia dwa procent ze wszystkich linii poprzedniej Gryfickiej Kolei Wąskotorowej, która w przeszłości miała pokaźne znaczenie transportowo – gospodarcze. Do innych interesujących zabytków należą dawne zagrody i kamieniczki rybackie z osiemnastego i XIX wieku z dekoracyjnymi bramami wjazdowymi, znajdujące się w starszej części wsi.
Zasadniczą atrakcję Kątów Rybackich stanowi tutejsza szeroka, piaszczysta plaża. Jest ona rewelacyjnie przygotowana dla urlopowiczów, są tutaj ratownicy, dmuchane zamki, balony do skakania, skutery wodne, motorówki i zjeżdżalnie. Podczas wypoczynku na plaży można obserwować także pracę rybaków, którzy korzystają z miejscowej przystani morskiej. Jest to również niepowtarzalna okazja do kupienia niedawno co złapanych ryb. Znanym bywalcem okolic latarni morskiej jest foka Depka, która stała się prawie symbolem miasta i nieustannym obiektem zainteresowania turystów.
Przez Katy Rybackie przebiegają dwa popularne szlaki turystyczne: Szlak Liwiej Łuży i Szlak Nadmorski im. dr Czesława Piskorskiego. Jezioro Liwia Łuża otoczone jest ochroną w postaci faunistycznego rezerwatu przyrody. Do najbardziej cennych elementów tutejszej przyrody jest ekosystem płyciutkiego, lagunowego jeziora, siedliska unikatowych gatunków roślin zwłaszcza słonolubnych, a także gniazdujące tu ptaki wodno – błotne. Ochrona ścisła dotyczy 162,52 ha wód przybrzeżnych, powierzchni jeziora z największą liczbą „wysp” zrobionych przez szuwary oczeretowe z olsami i szuwarami trzcinowymi.
W tym miejscu odnajdziesz dużo ciekawych danych na opisywany wątek – wystarczy kliknąć na odsyłacz do artykułu (https://www.mojekonferencje.pl/konferencje-opolskie), a z pewnością dane tam zawarte będą wartościowe.
W rezerwacie można spotkać między innymi następujące gatunki ptaków: perkoz dwuczuby, łabędź niemy, gęgawa, błotniak stawowy, żuraw i sporo innych.
***
Całkowitą propozycję na urlop 2014 w Kątach Rybackich można odszukać w serwisie lub klikając na niżej znajdujące się linki:
– hotele Kąty Rybackie (przejdź do serwisu)
– wczasy Kąty Rybackie
– Niechorze kwatery