Plany stworzenia odkrywki w Miejskiej Górce i protest mieszkańców

Stosunkowo często można usłyszeć o tym, jak na jakimś obszarze planuje się stworzyć kopalnię, drogę szybkiego ruchu czy inny tego typu obiekt, a zamieszkali na tym terenie się sprzeciwiają przeciwni|są. Sprzeciw ten zazwyczaj jest całkiem uzasadniony, mimo że inwestorzy także mają ważne powody.

odkrywka

Autor: James St. John
Źródło: http://www.flickr.com

Przykładem tego rodzaju jest dzisiejsza sytuacja w jednej z gmin w Wielkopolsce. Planuje się tam stworzenie kopalni odkrywkowej, udowodniono bowiem, że na tym obszarze są pokłady węgla brunatnego. Występuje jednak wiele argumentów przeciw powstaniu takiej kopalni. Powody te są podstawą dla protestu prowadzonego przez mieszkańców okolicznych miejscowości. W ramach tego tworzone są przykładowo strony w Internecie i w mediach społecznościowych, gdzie prezentuje się argumenty przeciw powstaniu kopalni, jak również zaprasza osoby do aktywnego udziału.

Skutki dla zamieszkałych ludzi

kopalnia

Autor: James St. John
Źródło: http://www.flickr.com

Dla mieszkańców gminy Miejska Górka (przejdź do strony) utworzenie kopalni stałoby się na pewno źródłem dużej liczby trudności. Przede wszystkim obiekt tego typu zajmować ma znaczną powierzchnię, co będzie przyczyną do wypędzenia mieszkańców z kilku wiosek i zlikwidowania ich. Protestujący ludzie zaznaczają również, że działająca kopania jest źródłem skażenia powietrza i wody, co szkodliwie odbiłoby się na zdrowiu ludzi mieszkających w pobliżu. Poza tym zwracają również uwagę na hałas, jakiego taka kopalnia jest źródłem.

Powody sprzeciwu ludzi uprawiających rolę

Tereny, na których planowana jest budowa kopalni, to w wielkim stopniu obszary rolnicze. Powstanie kopalni oznaczałoby więc zlikwidowanie dużych obszarów pól uprawnych. Dla osób uprawiających rolę wiąże się to z całkowitą utratą środków do przetrwania. Oprócz właścicieli obszarów położonych bezpośrednio na terenie na którym ma powstać kopalnia, wskutek jej powstania ucierpiałoby o wiele więcej ludzi. Odkrywka jest bowiem przedsięwzięciem wywołującym emisję nieczystości które odczuwa się w dalszej okolicy. Ogólnie ziemia, na której taka kopalnia działa, ulega degradacji. Nawet po ewentualnym zlikwidowaniu kopalni ziemia przez wiele wieków nie będzie nadawała się do uprawy. Z tej przyczyny rolnicy stanowią bardzo dużą grupę protestujących.