Jazda konno jako fantastyczny sposób spędzania wolnego czasu

Od wielu wieków znane są korzyści z kontaktów ludzi z końmi. W dawnych czasach konie były wyłącznym środkiem, pomocnym w transporcie i przemieszczaniu się. Używano ich do przenoszenia pojazdów z ładunkiem oraz z ludźmi. Także jazda konna popularna jest od wielu stuleci. Dziś jednak wykorzystywana jest jedynie w celach sportowych i rekreacyjnych; do przewożenia ładunków używa się maszyn i pojazdów mechanicznych. Stworzono za to nowe czynności, do jakich wykorzystuje się te zwierzęta. Odkryto, że kontakt z nimi ma dobry wpływ na człowieka. Poza tym coraz więcej osób wybiera aktywności związane z końmi jako formę wypoczynku. Stajnia nie jest już tajemniczym miejscem, gdzie mają prawo przebywać tylko wybrani. Coraz większa liczba ludzi chce zgłębiać naturę koni i poświęcać im wolny czas.

jazda konno

Źródło: morguefile.com

Koń jako lekarstwo

Hipoterapią określa się rodzaj rehabilitacji, w której wykorzystuje się konie. Dodatni wpływ tych zwierząt na samopoczucie ludzi zarówno zdrowych, jak i chorych odkryto już dawno. Stosunkowo niedawno natomiast do chorób, przy których pomocna jest hipoterapia, zaliczono autyzm. Ogólnie terapia taka oparta jest na jeździe na koniu oraz ogólnie ujmowanym kontakcie z tymi zwierzętami. Jazda na koniu (zobacz hipoterapia dla dzieci na stronie www.stajniaiskra.pl…) umożliwia utrzymanie prawidłowej postawy, ćwiczy zmysł równowagi i koordynację. Hipoterapia to również czerpanie korzyści z obcowaniem z żywym zwierzęciem i zapoznawanie się z nim, co daje spore korzyści dla sfery psychicznej.

Spędzanie wolnego czasu

Podstawową aktywnością połączoną z końmi jest jazda na nich. Kurs można rozpocząć zarówno jako dziecko, jak i w wieku dorosłym – wspaniałą okazją może być obóz konny. Obecnie stadniny cieszą się coraz większym powodzeniem. Oprócz jazdy konnej można w tym miejscu wykonywać wiele innych czynności,do których należy czesanie i zabiegi pielęgnacyjne dla zwierząt czy lonżowanie, czyli prowadzenie zwierzęcia na otwartym terenie z użyciem specjalnej linki. Konie wykorzystywane są do rozmaitych sportów; część z nich to dyscypliny olimpijskie. W wolnej chwili można wybrać się na wyścigi koni, pokazy ujeżdżania lub skoków przez przeszkody. Do staropolskich tradycji zimowych z wykorzystaniem koni zalicza się kulig. Również aktualnie ta forma spędzania wolnych chwil wybierana jest przez wielu ludzi. Urządzanie kuligów zwykle nie jest bardzo kosztowna, za to sama czynność sprawia dużo przyjemności.

Poznaj ofertę Stadniny Patataj:

Wyświetl większą mapę

Źródło: Patataj.com