Krótka historia leków, niebezpieczeństwa, jakie pojawiły się na świecie z powodu ich nadużywania

Ludzie od bardzo dawna wykorzystują najróżniejsze środki przy leczeniu najróżniejszych dolegliwości. Napary, wyciągi roślinne oraz maści od bardzo dawna były używane przez różnych lekarzy, a sporo z nich miało bardzo dużą skuteczność ze względu na zawartość aktywnych substancji które pomagają przy wielu dolegliwościach i chorobach.

leki

Autor: Health Gauge
Źródło: http://www.flickr.com
I to właśnie natura dała ludziom przełomowy lek, który odmienił kształt obecnej medycyny, to znaczy penicylinę. Wyizolowany z odpowiedniego szczepu antybiotyk pozwolił na walkę z nieuleczalnymi chorobami, bo skutecznie zabijał wywołujące je bakterie. Ale równocześnie stał się katalizatorem do intensywnych badań nad kolejnymi lekarstwami, co doprowadziło do kolejnych epokowych odkryć. Obecnie zdecydowana większość leków produkowana jest w sposób syntetyczny, w laboratoriach i fabrykach. Na większość chorób zostały już wynalezione jakieś lekarstwa, które ratują lub przedłużają życie, oraz mogą pozwolić na w miarę normalne życie na co dzień. Lecz fascynacja możliwościami leków doprowadziła do bardzo niebezpiecznego zjawiska, którym stało się ich nadużywanie. Ocenia się, że zaledwie pół z nich rzeczywiście może leczyć dolegliwości, a cała reszta bardziej może zaszkodzić niż pomóc ze względu na skutki uboczne.

leki

Autor: Kiran Foster
Źródło: http://www.flickr.com
Ogromnym kłopotem są obecnie na przykład antybiotyki. Do niedawna jeszcze przepisywano je na wszystko, nie przejmując się zupełnie tym, czy faktycznie są potrzebne. Pomijając już wydatki pacjentów na ich kupowanie okazało się w pewnym momencie, że z powodu ich nadużywania zaczęły się pojawiać bakterie całkowicie odporne na wszystkie znane lekarstwa. Póki co wykrywane są pojedyncze ich źródła, ale w każdej chwili może pojawić się jakaś nieuleczalna choroba, która zdziesiątkuje ludzkość. Coraz więcej ludzi wpada też w uzależnienie od lekarstw, zaczynają je zażywać na każdą wymyśloną albo prawdziwą dolegliwość. W dużej mierze do czegoś takiego przyczyniły się same koncerny farmaceutyczne, które w pogoni za zyskami wmawiają ludziom, że bez zażycia kolejnej tabletki będzie im się gorzej żyło.