Jakie programy w telewizji może oglądać nasze dziecko?

Wychowanie to bardzo trudny temat. Każdy rodzic ma swoją własną wizję na tego typu temat. Wszyscy też boimy się tego momentu, kiedy nasze dziecko się narodzi i to my będziemy musieli pokazać mu, jak żyć. Czasami zdarza się nam popełnić błąd, ale jest to na zawsze wpisane w wychowanie. Nie jesteśmy idealni i dlatego często spotkamy na swojej rodzicielskiej ścieżce dużo ostrych zakrętów.

Z pewnością każdy opiekun myśli, czy dziecko powinno oglądać telewizję? Wiemy doskonale, że w naszym obecnym świecie nie damy rady odizolować naszych pociech od wszystkich zdobyczy technologicznych. I bardzo dobrze, bo najnowsze wynalazki są po to, by ułatwiać nam życie. Ale z innej strony, wiemy doskonale, że mogą prowadzić do poważnych uzależnień oraz załamań na tle psychicznym.

dziecko przed telewizorem

Autor: Sarah Joy
Źródło: http://www.flickr.com

Ale wystarczy mądrze wziąć się za to i nie będziemy walczyć z takimi kłopotami. Przede wszystkim, nasz maluch musi zrozumieć, po co nam telewizor. Jeżeli wytłumaczymy mu, po co go włączamy, dziecko nie będzie całymi godzinami psuć wzroku przed grającym pudłem. Naszym starszym latoroślom pokażmy, że program tv ma w ofercie mnóstwo pożytecznych propozycji, takich jak audycje przyrodnicze, czy historyczne, a także wiele kultowych filmów. Więcej na

Postarajmy się oglądać telewizor z naszymi maluchami. Czasem, nawet w skierowanych do małych dzieci kreskówkach mogą się wydarzyć okoliczności, które zaniepokoją naszego malucha. Powinniśmy być wówczas w pobliżu i wyjaśnić mu wszystko. Pamiętajmy, że pociechy zazwyczaj idą w ślady rodziców. Jeśli my całymi godzinami tkwimy przed odbiornikami telewizyjnymi, to nasze dzieci zrobią to samo.

Dlatego my również mądrze korzystajmy z tego wspaniałego wynalazku XX wieku. Namówmy starsze dzieci na wspólne oglądanie programów informacyjnych albo filmów dokumentalnych. Potem możemy z nimi porozmawiać na poruszane tam tematy. Ale równocześnie, pokażmy dzieciom, że istnieją inne, lepsze formy spędzania wolnego czasu, niż tylko przesiadywanie przed telewizorem.