Sieć internetowa – jak nas kształtuje, co ma do zaoferowania, czym zaskakuje?

Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez Internetu. To w nim skupia się duża część życia prywatnego oraz zawodowego wielu z nas.

Internet to źródło informacji, mamy możliwość wyszukania w nim wszystkiego, co jest nam niezbędne. Możemy także pobrać dostępne pliki czy darmowe systemy operacyjne. Można śmiało stwierdzić, że Internet kształtuje określone, konkretne zachowania kulturowe. Kiedyś w modzie było pisanie listów tradycyjnych. Na odpowiedź od adresata trzeba było czekać przez wiele tygodni, a czasem przez wiele miesięcy (czytaj o zachowniach kulturowych). Dziś wystarczy zalogować się na Facebooku czy Instagrama i w oka mgnieniu możemy skontaktować się z kim tylko mamy ochotę. Poszukujemy odpowiedzi na pytanie, co to jest mem, a nie czy lepiej zagrać w gumę czy zaplanować spotkanie przy trzepaku.

ludzie

Autor: Ted Eytan
Źródło: http://www.flickr.com

Efekt jest taki, że coraz rzadziej spotykamy się w prawdziwym życiu. Często nie wystarcza nam na to czasu. Tempo życia jest coraz szybsze (czytaj, co to jest mem). Śpieszymy się z domu do pracy, pracę przynosimy do domu. Łatwiej jest więc w parę minut zredagować maila niż umawiać się na spotkanie w kawiarni, które z pewnością zajmie nam minimum godzinę z napiętego grafiku.

Media społecznościowe odgrywają znaczącą rolę w obecnej rzeczywistości i one także wpływają na nowe zachowania kulturowe. Rzadziej do siebie dzwonimy, możemy przecież popisać na Facebooku. Wielu z nas zabiega o lajki. Emocje wyrażamy za pomocą emotikonów. Posiadamy wielu znajomych, choć z przytłaczającą większością nie utrzymujemy żadnego kontaktu i na ulicy żadnego z nich byśmy nie rozpoznali. Następnym, swego rodzaju, wyznacznikiem przestrzeni w Internecie są memy. Co to jest mem? Trudno go opisać, choć większość użytkowników sieci z pewnością się z nim co najmniej raz zetknęła (darmowe systemy operacyjne). Można powiedzieć, że to niedługa, zwięzła informacja, która wcale nie musi być wyrażona słownie, może występować w postaci graficznej. Może być sarkastyczna, żartobliwa, istotne, by przyciągała uwagę i robiła furorę w sieci. Sieć internetowa ma wiele mocnych stron. Możemy w nim szybko i sprawnie odnaleźć informacje na wiele tematów. Z sieci internetowej możemy ściągnąć darmową książkę, muzykę, dostępne są również darmowe systemy operacyjne.