Jakiego rodzaju farmaceutyki magazynujemy w domowej apteczce i w tej obligatoryjnie umieszczanej w aucie

O potrzebie posiadania prywatnej apteczki przekonani byli jeszcze nasi antenaci żyjący w czasach Polski sarmackiej. W każdym dworku mieściła się półka, gdzie gospodarze gromadzili różnorodne środki na najczęstsze dolegliwości. Taki zwyczaj przetrwał do chwili obecnej, z tym że zawartość apteczki w znacznej mierze się przeobraziła.

tabletki

Autor: Global Panorama
Źródło: http://www.flickr.com
Co prawda nadal odszukamy w niej tabletki ziołowe, ale półki zostały zdominowane przez pigułki, czyli chemiczne specyfiki wyprodukowane w fabrykach. Okazuje się również, że określenie apteczka nie odnosi się tylko do jednej z kuchennych szafek, ale też do małych pudełek przewożonych w samochodach. A wybrani faceci nawet ryzykują stwierdzenie, że apteczką jest także damska torebka.

Podstawowym elementem każdej apteczki są różnej wielkości lepce i bandaże. Bywają one bardzo przydatne, kiedy skaleczymy się w kończynę lub środkowy palec. Dodatkowo przydałby się w takiej okoliczności również środek odkażający, czyli przykładowo woda utleniona. Na tym

pigułki

Autor: Will Thomas
Źródło: http://www.flickr.com

jednak nie kończy się arsenał, który używamy przeciwko tym najbardziej pospolitym dolegliwościom.Najprawdopodobniej najbardziej rozpoznawalnym medykamentem w mieszkalnej szafce pierwszej pomocy bywają tabletki przeciwbólowe. Zazwyczaj zawierają one w swoim składzie substancję zwany paracetamolem, który po zażyciu w nadmiernych ilościach jest w stanie zagrozić naszemu samopoczuciu, a nawet życiu. Taka reguła odnosi się zresztą także do pozostałych medykamentów – to, że konkretny lek jak sprzedawany bywa bez recepty nie zwalnia nas z obowiązku stosowania się do zaleceń umieszczonych na ulotce informacyjnej. Gdy otwieramy apteczkę i sięgamy po antidotum na bóle wątroby, to nie możemy w żadnym razie zapominać o przestrogach farmaceutów.

Gdy nabywamy popularne i niezmierne często reklamowane suplementy diety i preparaty witaminowe wcale nie myślimy o terminie przydatności do spożycia. Tymczasem lekarstwa, które leżą latami na domowych półkach nie dosyć, że tracą swoje cenne właściwości, to nawet są w stanie osłabić stan naszego zdrowia. Podobnie sprawa się przedstawia w przypadku równie często kupowanych tabletek na przeziębienie. Z kolei osoby cierpiące na przewlekłe choroby muszą mieć na podorędziu leki, które ratują ich przed zgonem. Każda osoba po przeszczepie nerek musi zażywać specjalne środki zapobiegające odrzutom, a każdy cierpiący na cukrzycę praktycznie nie rozstaje się z pompą insulinową. A część z tych medykamentów trzeba trzymać w chłodziarce, żeby były produktami w pełni wartościowymi.