PIT 38 – w jakich sytuacjach powinniśmy go wysłać do US?

W dzisiejszych czasach poszukiwanie interesujących metod pozyskania przez nas subsydiarnych środków pieniężnych stało się nieodzownością. Żyjemy bowiem w względnie niestabilnych czasach, dlatego też wynalezienie odpowiedniego źródła finansowania własnych działań jest czymś dogłębnie usprawiedliwionym.

Rozliczenie podatku PIT

Autor: Images Money
Źródło: http://www.flickr.com
Jednym z takich sposobów, który na pewno cieszy się dużą popularnością są transakcje giełdowe. Oczywiście, na samym początku wymaga to od nas pewnych nakładów na edukację, pomimo tego przyszłe sukcesy skarbowe w szeregu przypadków są warte swojej ceny.

Dla wielu z nas stanowi to kapitalne źródło pozyskania dodatkowych przychodów. Niemniej tymczasem, nasze państwo niezwykle restrykcyjnie traktuje osiąganie przez nas zysków właśnie w ten sposób. Każdy obywatel, który odnosi zyski z tytułu zbycia prawnych papierów wartościowych czy też udziałów w spółkach musi się z nich odpowiednio, ale i zarazem poprawnie rozliczyć. Jak zatem powinniśmy właściwie podejść do tego zagadnienia, by nie utworzyć sobie kolejnych kłopotów?

Zadanie to może wydawać się dla pewnej części z nas niepomiernie zagadkowe, pomimo tego są to tylko pozory. Wystarczy jedynie zrozumieć pewny stały i utarty schemat, a w przyszłości zrealizowanie tego typu obliczeń nie sprawi nam wiele kłopotu. Kluczowym zeznaniem płatniczym, który musi zostać w tym przypadku przez nas rozliczone to zaświadczenie Pit 38 (tu znajdziesz formularz zeznaniowy PIT 38). Każdy podatnik, który w poprzednim roku pozbył się papierów wartościowych lub też uzyskał duże dochody pieniężne z tytułu różnorodnych instrumentów bankowych czy maklerskich musi obligatoryjnie go uzupełnić. W tym miejscu warto zarówno podkreślić, że obowiązek jest na nas nakładany adekwatnie do daty, w której doszło do jasnego i odpłatnego pozbycia się przez nas papierów wartościowych. Pokaźną pomoc w tym miejscu może oczywiście zaproponować nam nasze biuro maklerskie pod warunkiem, że wszelkie uskutecznione transakcje były realizowane za jego uprawnieniem.

W przeciwnym wypadku musimy przymusowo w pojedynkę uzupełnić to charakterystyczne zeznanie podatkowe. Każdy z małżonków jest zobligowany uzupełnić je rozdzielnie.