Leki – parę faktów, których nie znajdziecie w sieci i których nie przeczytacie na załączonych ulotkach

Nowoczesny rynek farmaceutyczny zdają się napędzać sami chorzy, a nawet całkiem zdrowi ludzie. Powszechna dostępność i różnorodność tabletek sprawiają, że właściwie każdy znajdzie coś na te najmniej dokuczliwe objawy, czyli np. na lekki ból gardła.

Tabletki

Autor: kev-shine
Źródło: http://www.flickr.com

Często zamiast pojechać do doktora, swoje kroki kierujemy do najbliższej apteki i tam wypytujemy magistra farmacji o najlepszy środek na ból zęba. I w wielu przypadkach taką metodą omijamy kolejki pod gabinetem lekarskim. Sprawdźmy więc, czy omówione rozwiązanie pozostaje dla nas bezpieczne i korzystne,a również, jak być świadomym konsumentem. Koniecznie należy wiedzieć, że informacje oraz sposób podania zapisany na etykiecie jest sformułowany w niezwykle ostrzegawczy sposób. Sami doktorzy rodzinni już tak rygorystycznie do sprawy nie podchodzą i często aplikują pacjentom leki, których sami baliby się zażyć. Sam tekst na ulotkach bywa napisany nieco na wyrost, aby nabywcy nie mieli jakichkolwiek pretensji w przypadku nieoczekiwanych i nieopisanych skutków ubocznych. Fakt ten jednakże nie oznacza, że kurując się na własną odpowiedzialność mamy lekceważyć ostrzeżenia producenta tabletek ułatwiających zdrowy sen.

Tabletki

Autor: Marc Majcher
Źródło: http://www.flickr.com

Dużym zainteresowaniem cieszą się teraz preparaty witaminowe. Osoby zmęczone nauką sięgają po minerały, a rodzicom w podeszłym wieku oraz pierwszakom zakupuje się zawiesiny pobudzające apetyt i posiadające w swoim składzie również cenne dla człowieka składniki. Reklamy telewizyjne sugerują, aby wręczać komplet witamin członkom familii, przykładowo z okazji Dnia Dziadka albo pod choinkę. Duża dostępność lekarstw wywołała u niektórych zaburzenie nazwane lekomanią. A to oznacza, że konkretna nastolatka czuje przymus zażywania tabletek na trawienie, pomimo że sam organizm nie oczekuje od niej leczenia farmakologicznego. Jeżeli lekarz właściwie postawi diagnozę, to wówczas w terapii wykorzystuje się osobliwy specyfik zwany placebo, który nie zawiera żadnej substancji leczniczej. Zobacz, apteka w Radomsku ma konkurencyjne oferty.

Z kolei osoby cierpiące na przewlekłe dolegliwości (np. zwyrodnienia stawów) bądź są po przeszczepie serca muszą zażywać środki farmakologiczne każdego dnia. W takich i zbliżonych sytuacjach bardzo pomocna okazać się może rada farmaceuty, który znajdzie dla drogiego leku tańszy odpowiednik. W niektórych i tych wyjątkowych przypadkach jest w stanie również zasugerować preparaty ziołowe, które mniej obarczają organizm skutkami ubocznymi.