Czym jest nowatorska technologia led? Czy powinniśmy korzystać z tego typu urządzeń? Co o nich wiemy?

Skończyły się już czasy wielkiego, zbierającego kurz pudła. Kiedyś nie było najmniejszego wyboru, telewizor najzwyczajniej w świecie był i już. Obecnie wybór jest ogromny, na rynku są telewizory LCD, plazmowe czy z technologią LED.

led

Autor: Nicolas Buffler
Źródło: http://www.flickr.com

Wybór jest ogromny. Zdecydowanie się na właściwy model trwa bardzo długo.Telewizory czy ekrany led to nic innego, jak unowocześnione wersje takich samych sprzętów z technologią LCD. Zgodnie z opinią ekspertów jedyną różnicą między wspomnianymi dwoma rodzajami będzie tu podświetlenie, umieszczane za ciekłokrystalicznym panelem. W telewizorach LED były to światła fluorescencyjne z zimną katodą, podczas gdy w technologii LED stosowane są diody (ich wykorzystanie można też odnaleźć w tym miejscu: więcej na stronie). Lampy diodowe są umieszczane albo zaraz za matrycą, albo wzdłuż krawędzi płaskiego ekranu. W pierwszym przypadku – w porównaniu do normalnych telewizorów LCD – mamy lepszy kontrast jak i intensywność czerni.

kolorowe ledy

Autor: sundyme
Źródło: http://www.flickr.com

W drugim wariancie dzięki odpowiedniemu ułożeniu diod na krawędziach odbiornika, telewizory oraz monitory ledowe mogą być wyjątkowo cienkie. Trzeba wiedzieć, iż pierwszy telewizor w technologii LED pojawił się już w 2004. Na rynek wprowadziła go marka Sony, a jego wartość była niebagatelna – 15 tysięcy dolarów. Obecnie ich ceny już tak nie straszą, podobnie sytuacja przedstawia się z telewizorami plazmowymi – sporo jest tego typu sprzętu na rynku, firmy walczą o klientów, co sprawia, że ceny spadają. Jeszcze kilka lat temu ciężko było sobie wyobrazić, że prawie każdą osobę stać będzie na takie telewizory. Jednak jak się okazało nie potrzeba było zbyt wiele czasu, aby najbardziej znani producenci „zalali” nasze półki sklepowe coraz to nowszymi typami odbiorników – tj. LCD, plazmy czy LED. Zastosowanie technologii led można zobaczyć na przykład w tym miejscu: ekran ledowy na łódzkiej starowej górze.

Wystarczy przejść się do pierwszego lepszego salonu ze sprzętem elektronicznym i popatrzeć, w jaki sposób wyglądają półki z odbiornikami telewizyjnymi. Wszędzie objawia się najnowsza technologia. Tak na dobrą sprawę, ta sama sytuacja ma miejsce w innych aspektach życia. Dobrym przykładem jest to, co zdarzyło się na rynku komputerów. Dawniej laptop to było coś nieosiągalnego, a teraz…Ciężko spotkać stacjonarny komputer, nawet w markecie za to możemy kupić laptopa lub tablet, o różnorakich parametrach, od tych najsłabszych aż do tych o najlepszych parametrach, ale z pewnością na każda kieszeń.