Jakim sposobem znaleźć ćwiczenia na gitarę?

Początkujący miłośnicy grania na gitarze nierzadko zastanawiają się nad tym, od czego zacząć edukację i na jakich utworach najlepiej mogli będą nauczyć się porządnej gry. Akurat tak się składa, że nie jest to takie oczywiste, ponieważ nauczenie się określonych piosenek lub ich fragmentów jest jedynie jakimś etapem w nauce. Ugranie sprawnie jakiegoś fragmentu utworu może naturalnie być bardzo inspirujące jednak trzeba pamiętać również o tym, że naprawdę istotną rzeczą jest również praca nad techniką oraz świadomym poznawaniu teorii muzyki.

na koncercie Red Hot Chilli Peppers

Autor: Julie Vazquez
Źródło: http://www.flickr.com
Tylko w ten sposób będziemy mogli w stu procentach nauczyć się grać i czerpać z tego energię, która dodatkowo będzie permanentną edukacją i pogłębianiem swojej wiedzy na temat muzyki oraz na temat grania na samym instrumencie. Pamiętajmy, że aby ugrać świetnie jakiś utwór powinniśmy mieć faktycznie dużo lepsze umiejętności techniczne. Tylko wówczas będziemy mogli znakomicie zabrzmieć, jeśli za tym, co gramy skrywać się będzie energia będąca skutkiem wewnętrznego luzu.

koncert rockowy

Autor: Lunchbox LP
Źródło: http://www.flickr.com

Oczywiście należy od czegoś zacząć. Warto połączyć praktykę techniczną z nauką teorii i realizowaniem wszystkiego w trakcie nauki konkretnych solówek. Dobór utworów pośród młodych gitarzystów elektrycznych musi być dostosowany do poziomu, na jakim się znajdujemy, jednak na pewno warto dobrać sobie takie zespoły, które mają u siebie partie proste w postaci głównych riffów i bardziej wymagające solówki, abyśmy mieli za czym gonić. Nierzadko rozpoczyna się naukę od legendarnych kapel rockowych, takich jak Metallica, czy Guns and Roses, gdzie Slash czy Kirk Hammet wycinają świetne rockowe sola, a oprócz tego znajdziemy tam masę dość prostych riffów i motywów.

Innym zespołem, o jakim warto pomyśleć przy doborze swojego pierwszego repertuaru jest Red Hot Chili Peppers czy nieco już zapomniany Rage Against The Machine. Piosenki tych zespołów są często oparte na zapętlających się motywach, które należą do wyjątkowo trudnych a ponadto gitarzyści tacy jak Slash, Kirk Hammet grają sola, jakie trzeba ćwiczyć początkowo miesiącami. W przypadku takiego zespołu jak Red Hot Chili Peppers mamy z kolei sporą ilość prostych motywów wspartą zwykle typowym graniem akordowym, co dobre będzie na sam początek w praktykowaniu pierwszych utworów.