W którym miejscu można uzyskać wizę konieczną do pobytu w Laosie?

Jeżeli wybierasz się do Laosu, powinieneś wiedzieć, że nasi rodacy są objęci obowiązkiem wizowym. Ważną jeden miesiąc wizę można otrzymać zarówno w ambasadzie Laosu, jak i na niektórych przejściach granicznych.

Laos

Autor: Szymon Nitka
Źródło: http://www.flickr.com

Wizę można przedłużać dwukrotnie, za każdym razem o 1 miesiąc (potrzebne jest właściwe umotywowanie swojego wniosku). Wydłużenie wizy wykonuje się w urzędzie imigracyjnym w Vientiane. Podczas kontroli granicznej trzeba również sprawdzić, czy do paszportu są wbite odpowiednie stemple. W wypadku stwierdzenia przez policję nieobecności stempli w czasie kontroli wewnątrz państwa lub przy wyjeździe, grożą duże kary pieniężne, deportacja czy też nawet areszt. Przy załatwianiu formalności można by korzystać z pomocy hotelu, w którym się obecnie przebywa. Nielegalne przedłużenie pobytu jest zagrożone karą grzywny w wysokości 10 USD za każdy dzień. Opłata jest pobierana podczas wyjazdu.
Nie jest jednak wymagane posiadanie określonej kwoty za każdy dzień pobytu, ani posiadanie ubezpieczenia. Wybierając się samolotem na trasach międzynarodowych obowiązuje przy wylocie opłata lotniskowa w wys. 10 USD. Na trasach krajowych opłata lotniskowa przy wylocie równa się 10000 LAT. Lądowe przejścia graniczne, na jakich można uzyskać wizę laotańską z Tajlandii to Most Przyjaźni Mittabhap na rzece Mekong, około 22 kilometry od stolicy. Jest on otwarty w godz. od 6:00 do 22:00. Bardzo istotne jest to, aby potwierdzić aktualność danych w odniesieniu do przejść granicznych, żeby mieć pewność, że przejścia są czynne. Chodzi o to, że co poniektóre przejścia graniczne mogą chwilowo wstrzymywać wydawanie wiz dla cudzoziemców. Poza tym trzeba mieć świadomość tego, że przejścia graniczne są na noc zamykane.

Są trzy główne przejścia graniczne, które mogłyby wydawać wizy: lotnisko międzynarodowe w Vientiane oraz Luang Prabang i Most Przyjaźni. Przepisy celne obowiązujące w tego typu państwie jak Laos nie różnią się od ogólnie przyjętych standardów.