Z jakiego powodu wielkość sceny może mieć ogromne znaczenie dla artysty?

Chodzenie do teatru nie jest w Polsce za często wykonywaną czynnością, jednak aktorskie kreacje możemy podziwiać także w tv. Sami zresztą w czasie nauki na pewno wcielaliśmy się w postaci znajome nam ze stron różnorodnych wybranych utworów.

Co prawda w liceum nie w każdym wypadku obecna była profesjonalna scena, jednak w tamtym miejscu nie o otoczkę chodziło. W prawdziwych teatrach natomiast tego typu stanowisko musi zapewnić odpowiednie warunki do odgrywania danej postaci. Taka scena powinna być dostosowana do szybkiej zmiany dekoracji czy też gwarantować właściwy widok i odpowiednie cechy słuchowe. Poza tym scena to nie tylko przestrzeń, na jakiej grają aktorzy, to także miejsce, na jakim organizowane są np. koncerty muzyczne, jednak w takiej sytuacji nosi ona nazwę „estrady”. Ponadto scena często wydzielona jest od widowni specjalną kurtyną, a miejsce pomiędzy nią a widownią nosi nazwę „proscenium”. Należałoby dodać, że scena nie musi być tzw. włoska (o tradycyjnej, mającej kurtynę budowie), lecz mogłaby też być kwadratowa (jest w tym czasie otoczona publicznością ze wszystkich stron). Należałoby tu dodać, że wielkość sceny posiada wielkie znaczenie dla aktora, ponieważ wielokrotnie łączy on mówione kwestie z ilością wykonywanych w tym momencie kroków.

Zajrzyj do artykułu, który umieściliśmy pod tym linkiem oraz czytaj więcej stroje aniołka na ten temat, który najwidoczniej Cię zainteresował. Nie zwlekaj!

Objawia się to szczególnie w przypadku gościnnych występów na deskach „obcych” teatrów.

przesilenie letnie

Autor: Web Summit
Źródło: http://www.flickr.com
scena

Autor: Joshua Brown
Źródło: http://www.flickr.com
Istotnym składnikiem takiego stanowiska jest tak zwana budka suflera, zatem obrócona w kierunku aktora muszla, w której przebywa sufler, czyli osoba, jaka podpowiada aktorowi jego kwestię, jeżeli ten ją zapomni. Nie jest to jednak składnik obligatoryjny i istniejący na każdej scenie teatralnej.

Jednak to zazwyczaj kojarzące się z tym miejscem wyrażenie używane jest nie tylko w takim kontekście. Scena to też sztuka teatralna albo społeczność, która zajmuje się tworzeniem jakiegokolwiek typu sztuki. Funkcjonuje zatem przykładowo scena komputerowa, powiązana z przygotowywaniem grafiki komputerowej.