Co to jest hospicjum i z jakiego powodu jest tak bardzo ważne? Jak wygląda historia hospicjum, skąd wzięła się ta idea?

Hospicjum to instytucja, która trudni się opieką osób nieuleczalnie chorych, którzy są w czasie terminalnym śmiertelnej choroby. Celem hospicjum nie jest powstrzymanie choroby, gdyż jest to już nie do zrobienia, najważniejsze jest ulepszenie jakości życia osoby chorej.

Hospicjum jawi się jako miejsce smutne i przygnębiające. Wszędzie przecież tak dużo nieszczęścia i chorych ludzi. Mimo to, w takich miejscach można poznać cudowne osoby. Możemy spotkać osoby, które pogodzone ze śmiercią są w stanie spędzić ostatnie lata życia w ciekawym towarzystwie. To zdecydowanie lepsze niż umieranie w samotności. To zresztą wspierające, iż są wśród nas osoby z problemami, dlatego

Miś

Autor: Teemu Tretjakov
Źródło: http://www.flickr.com

bardziej można się porozumieć. Taka pomoc, innej osoby, wspaniały personel, to niezwykle wzmacniające, żeby nie załamywać się zupełnie. W Polsce istnieje dużo takich miejsc, jak domowe hospicjum w Katowicach, lecz i tak jest ich za mało. Europa, jak i Polska coraz bardziej się starzeją. Więcej jest osób starszych niż młodych, przynajmniej trwa taka tendencja. Wydaje się więc, iż właściwa liczba tego typu miejsc w Polsce będzie wymagana. Miejmy nadzieję, że nasze władze zatroszczą się o odpowiednią politykę w tej dziedzinie. A jak historycznie kształtowała się ta instytucja? Dzisiejszy model opieki hospicyjnej stworzyła Cicely Saunders–Angielka, jaka w 1967 roku założyła w Londynie fachowy ośrodek opieki nad chorymi umierającymi o nazwie Hospicjum Świętego Krzysztofa.

Już jako młoda osoba Cicely pragnęła zostać pielęgniarką, jednakże sprzeciw rodziców spowodował, że była w stanie zrealizować to pragnienie dopiero w 1944 roku. Pracując jako pielęgniarka w londyńskim szpitalu Świętego Łazarza troszczyła się nieuleczalnie chorym polskim lotnikiem, Dawidem Taśmą. Z dyskusji, jakie z nim podejmowała, urodziła się idea miejsca stworzonego dla umierających osób. Miejsca, w którym będą mogli, otoczeni opieką, wolni od bólu, uporządkować swoje sprawy oraz przygotować się na dzień odejścia. Rozwijanie tej idei trwała 19 lat, podczas jakich Cicely Saunders skończyła studia medyczne oraz zaliczyła praktykę lekarską w szpitalu Świętego Józefa, którego specjalnością była opieka nad chorymi umierającymi.

Polecamy naszego g+: plus.google.com/112682184772374895206 Hospicjum katowickieHospicjum katowickie