Na co zwrócić uwagę Plan treningowy – najważniejsze elementy

sport

Autor: Materiały prasowe
Źródło: Sport-shop.pl
Osoba, która kiedykolwiek trenowała kulturystykę pamięta, że skuteczny plan treningowy to podstawa. Określenie celów treningu, zarówno krótkoterminowych, jak i długoterminowych oraz wybór optymalnych ćwiczeń, ich specyfikacji i intensywności daje możliwość zoptymalizowania efektów treningu oraz umożliwia ocenę postępów.

Jak w przypadku większości dyscyplin sportowych, również w kulturystyce, trening musi być rozłożony na etapy, w granicach których spełniane będą wyznaczone cele, np. budowanie masy mięśni czy poprawianie siły. Wytypowanie celów kształtuje konfigurację treningu, tzn.

Chcesz poznać większą ilość ciekawych danych na ten wątek? To pokaż szczegóły (http://www.englander.com.pl/cennik/), które akurat takie informacje posiadają.

wybór środków poprzez które planujemy je zrealizować. Na wspomnianą specyfikację składają się następujące elementy:

– ilość sesji treningowych w w tygodniu,

– kolejność wykonywanych ćwiczeń,

– zastosowane obciążenie,

– ilość serii wykonywanych w trakcie jednego ćwiczenia,

– ilość powtórzeń składających się na jedną serię,

– długość odpoczynku pomiędzy następnymi seriami i ćwiczeniami.

siłownia

Autor: iStock.com
Źródło: iStock.com

Odpowiednie rozplanowanie treningu , a także jego wytrwała realizacja są bardzo ważnymi segmentami, ponieważ umożliwiają równomierny rozkład obciążeń na wszystkie grupy mięśniowe oraz zapobiegają przemęczeniu pojedynczego zespołu mięśni. Tak samo istotnym czynnikiem jest dopasowanie treningu do własnej wydolności. Nie każdy organizm reaguje identycznie na bodźce treningowe, co powoduje rozbieżności w osiąganych efektach, a może również skutkować przetrenowaniem, a w niektórych przypadkach kontuzją.

Stworzenie prawidłowego planu treningowego może okazać się za trudne, zwłaszcza w przypadku osoby początkującej. W tej sytuacji, możemy poprosić o pomoc trenera albo zlecić rozpisanie planu firmie, która odpłatnie układa plany treningowe. Sprawi to, że nasz trening będzie odpowiednio zaplanowany a nam nie zostaje nic innego jak przystąpić do jego realizacji.